IMSA-10102B-30Y900 ( Product number (Product): IMSA-10102B-30A-GF)
Products
  • Product number (Packaging)
    IMSA-10102B-30Y900
  • Product number (Product)
    IMSA-10102B-30A-GF
  • Category
    Board to Board Connectors
  • Series
    10102B
Specifications
  • Connector Shape
    Plug
  • PCB Mounting Methods
    SMT
  • Mating Interface
    Stacking
  • Connector Orientation
  • Mating Direction
  • Pitch
    0.8 mm Pitch
  • Solder Tail Pitch
  • Pin Counts
    30 Pin
  • Contact Plating
    Gold
  • Plating Thickness
    0.1 μm Min.
  • Signal Transmission Speed
  • Length (Pitch Direction)
  • Width (Depth)
  • Height
  • Rated Voltage (AC)
    50 V
  • Rated Voltage (DC)
    50 V
  • Rated Current
    0.5 A
  • Withstand Voltage
  • Impedance Matching
  • Contact Resistance
  • Operating Temperature Range (Max.)
    105 ℃
  • Operating Temperature Range (Min.)
    -40 ℃
  • Array
  • RoHS2
  • Floating
  • 2-Point Contact
  • Boss Locator
  • X-Axis Floating Range
    0.5 mm
  • Y-Axis Floating Range
    0.5 mm
  • Effective Wiping Length
    0.5 mm