IMSA-10106B-60Y570 ( Product number (Product): IMSA-10106B-60C-GFN4)
Products
  • Product number (Packaging)
    IMSA-10106B-60Y570
  • Product number (Product)
    IMSA-10106B-60C-GFN4
  • Category
    Board to Board Connectors
  • Series
    10106B
Specifications
  • Connector Shape
    Plug
  • PCB Mounting Methods
  • Mating Interface
  • Connector Orientation
  • Mating Direction
  • Pitch
    0.5 mm Pitch
  • Solder Tail Pitch
  • Pin Counts
    60 Pin
  • Contact Plating
  • Plating Thickness
  • Signal Transmission Speed
  • Length (Pitch Direction)
  • Width (Depth)
  • Height
  • Rated Voltage (AC)
    50 V
  • Rated Voltage (DC)
    50 V
  • Rated Current
    0.5 A
  • Withstand Voltage
  • Impedance Matching
  • Contact Resistance
  • Operating Temperature Range (Max.)
    105 ℃
  • Operating Temperature Range (Min.)
    -40 ℃