IMSA-10110B-80Y908 ( Product number (Product): IMSA-10110B-80C-GN)
Products
  • Product number (Packaging)
    IMSA-10110B-80Y908
  • Product number (Product)
    IMSA-10110B-80C-GN
  • Category
    Board to Board Connectors
  • Series
    10110B
Specifications
  • Connector Shape
    Plug
  • PCB Mounting Methods
    SMT
  • Mating Interface
    RightAngle
  • Connector Orientation
    RightAngle
  • Mating Direction
    TopEntry
  • Pitch
    0.635 mm Pitch
  • Solder Tail Pitch
    0.635 mm Pitch
  • Pin Counts
    80 Pin
  • Contact Plating
    Gold
  • Plating Thickness
    0.3 μm Min.
  • Signal Transmission Speed
  • Length (Pitch Direction)
    32.1 mm
  • Width (Depth)
    9.15 mm
  • Height
    9.4 mm
  • Rated Voltage (AC)
    50 V
  • Rated Voltage (DC)
    50 V
  • Rated Current
    0.5 A
  • Withstand Voltage
    250 V(AC)
  • Impedance Matching
  • Contact Resistance
    100 mΩ Max.
  • Operating Temperature Range (Max.)
    105 ℃
  • Operating Temperature Range (Min.)
    -40 ℃
  • Array
    Dual Row
  • RoHS2
    Yes
  • Floating
    No
  • 2-Point Contact
    No
  • Boss Locator
    Yes
  • X-Axis Floating Range
    0.5 mm
  • Y-Axis Floating Range
    0.5 mm
  • Effective Wiping Length
    0.5 mm