IMSA-10113S-18Y901 ( Product number (Product): IMSA-10113S-18A-GT2)
Products
  • Product number (Packaging)
    IMSA-10113S-18Y901
  • Product number (Product)
    IMSA-10113S-18A-GT2
  • Category
    Board to Board Connectors
  • Series
    10113S
Specifications
  • Connector Shape
    Socket
  • PCB Mounting Methods
    SMT
  • Mating Interface
    Stacking
  • Connector Orientation
    Vertical
  • Mating Direction
    TopEntry
  • Pitch
    2 mm Pitch
  • Solder Tail Pitch
    2 mm Pitch
  • Pin Counts
    18 Pin
  • Contact Plating
    Tin
  • Plating Thickness
    0.03 μm Min.
  • Signal Transmission Speed
  • Length (Pitch Direction)
    22 mm
  • Width (Depth)
    12.8 mm
  • Height
    8.3 mm
  • Rated Voltage (AC)
    125 V
  • Rated Voltage (DC)
    125 V
  • Rated Current
    1 A
  • Withstand Voltage
    250 V(AC)
  • Impedance Matching
  • Contact Resistance
    50 mΩ Max.
  • Operating Temperature Range (Max.)
    105 ℃
  • Operating Temperature Range (Min.)
    -40 ℃
  • Array
    Dual Row
  • RoHS2
    Yes
  • Floating
    Yes
  • 2-Point Contact
    No
  • Boss Locator
  • X-Axis Floating Range
    0.5 mm
  • Y-Axis Floating Range
    0.5 mm
  • Effective Wiping Length
    0.5 mm