IMSA-9115B-18-PT1 ( Product number (Product): IMSA-9115B-18-PT1)
Products
  • Product number (Packaging)
    IMSA-9115B-18-PT1
  • Product number (Product)
    IMSA-9115B-18-PT1
  • Category
    Board to Board Connectors
  • Series
    9115B
Specifications
  • Connector Shape
    Plug
  • PCB Mounting Methods
    DIP
  • Mating Interface
    Stacking
  • Connector Orientation
    Vertical
  • Mating Direction
    TopEntry
  • Pitch
    2 mm Pitch
  • Solder Tail Pitch
    2 mm Pitch
  • Pin Counts
    18 Pin
  • Contact Plating
    Tin
  • Plating Thickness
    2 μm Min.
  • Signal Transmission Speed
  • Length (Pitch Direction)
    38 mm
  • Width (Depth)
    3.6 mm
  • Height
    6 mm
  • Rated Voltage (AC)
    125 V
  • Rated Voltage (DC)
    125 V
  • Rated Current
    1 A
  • Withstand Voltage
    250 V(AC)
  • Impedance Matching
  • Contact Resistance
    40 mΩ Max.
  • Operating Temperature Range (Max.)
    105 ℃
  • Operating Temperature Range (Min.)
    -40 ℃