IMSA-9671S-41Y912- ( Product number (Product): IMSA-9671S-41F-GF)
Products
  • Product number (Packaging)
    IMSA-9671S-41Y912-
  • Product number (Product)
    IMSA-9671S-41F-GF
  • Category
    FPC / FFC Connectors
  • Series
    9671S
Specifications
  • Connector Shape
    Socket
  • PCB Mounting Methods
    SMT
  • Connector Orientation
    RightAngle
  • Contact Direction
    BottomContact
  • Pitch
    0.3 mm Pitch
  • Solder Tail Pitch
    0.3 mm Pitch
  • Pin Counts
    41 Pin
  • Contact Plating
    Gold
  • Plating Thickness
    0.1 μm Min.
  • Signal Transmission Speed
  • Length (Pitch Direction)
    14.5 mm
  • Width (Depth)
    3.5 mm
  • Height
    0.9 mm
  • Rated Voltage (AC)
    50 V
  • Rated Voltage (DC)
    50 V
  • Rated Current
    0.2 A
  • Withstand Voltage
    250 V(AC)
  • Impedance Matching
  • Contact Resistance
    50 mΩ Max.
  • Operating Temperature Range (Max.)
    85 ℃
  • Operating Temperature Range (Min.)
    -40 ℃