IMSA-9220B-20ZA13-PT1 ( Product number (Product): IMSA-9220B-20ZA13-PT1)
Products
  • Product number (Packaging)
    IMSA-9220B-20ZA13-PT1
  • Product number (Product)
    IMSA-9220B-20ZA13-PT1
  • Category
    Pin Header Connectors
  • Series
    9220B
Specifications
  • Connector Shape
    Plug
  • PCB Mounting Methods
    DIP
  • Connector Orientation
    RightAngle
  • Pitch
    2 mm Pitch
  • Solder Tail Pitch
    2 mm Pitch
  • Pin Counts
    20 Pin
  • Contact Plating
    Tin
  • Plating Thickness
    2 μm Min.
  • Signal Transmission Speed
  • Length (Pitch Direction)
    20 mm
  • Width (Depth)
    4 mm
  • Height
    4.2 mm
  • Rated Voltage (AC)
    250 V
  • Rated Voltage (DC)
    250 V
  • Rated Current
    3 A
  • Withstand Voltage
    500 V(AC)
  • Impedance Matching
  • Contact Resistance
  • Operating Temperature Range (Max.)
    105 ℃
  • Operating Temperature Range (Min.)
    -40 ℃
  • Array
    Dual Row
  • RoHS2
    Yes
  • 2-Point Contact
  • Boss Locator
    No
  • Card (FPC) Retention Mechanism
  • Top Pin Length
    2.6 mm
  • Bottom Pin Length
    2.6 mm